IFS Hjørring er en idrætsforening af og for psykisk sårbare borgere, i Hjørring kommune.
IFS Hjørring samarbejder med Hjørring kommunes socialpsykiatri om driften af idrætsforeningen. Personalet samarbejder med medlemmerne af foreningen, ud fra en Recovery orienteret tilgang, om alt fra de ugentlige aktiviteter til bestyrelsesmøder og events.
I IFS Hjørring står vi aldrig alene og heller aldrig stille!
Du kan få lov at prøve kræfter med bestyrelsesarbejde, hjælpe og træneropgaver i de ugentlige sportsaktiviteter, fonds- og puljemiddelansøgning, festudvalg, klubaftensaktivitet og meget mere.
Du kan kort sagt bidrage med alt fra et smil, til person- og foreningsudvikling af Danmarks bedste IFS forening.
Lyder det som noget for dig eller er du nysgerrig på at finde ud af mere – så tøv ikke med at tage kontakt til os.
Bestyrelsen |
Festudvalg |
Aktiviteter & medlemsdrevne tilbud |
5 bestyrelsesmedlemmer og 2 suppleanter – støttes med personale til alle bestyrelsesmøder |
3–5 medlemmer udgør festudvalg med støtte fra personale |
Ugentlige aktiviteter samt medlemsdrevne aktiviteter & events |
Alle aktiviteter har styre- og hjælpegruppe bestående af medlemmer med støtte fra medarbejdere fra Hjørring Kommunes socialpsykiatri. Yoga og Dans har desuden betalt instruktør.
Badminton / Bordtennis Styre- og hjælpegruppe + personale-støtte |
Yoga Betalt instruktør + styre- og hjælpegruppe + personale-støtte |
Styrketræning / Spinning Styre- og hjælpegruppe + personale-støtte |
Volleyball Styre- og hjælpegruppe + personale-støtte |
Dans Betalt instruktør + styre- og hjælpegruppe + personale-støtte |
Svømning / Vandgymnastik Styre- og hjælpegruppe + personale-støtte |